Studie prokázaly imunomodulační vliv jeskynního prostředí na lidský organismus. Celý léčebný proces je u většiny pacientů "odstartován" aktivací latentních infektů, jejichž průběh, přestože bývá rychlý, je třeba odborně sledovat, aby byla včas, tj. s předstihem, učiněna patřičná opatření směřující k očekávanému příznivému efektu.
Z hlediska mechanismu účinku se jeví jako nejvýznamnější faktor lehce zvýšená koncentrace radonu, ten zodpovídá jednak za vysokou koncentraci lehkých iontů v ovzduší jeskyně (alfa-záření je ionizační) a jednak má přímé účinky na buňky. Celková expozice radonu nesmí přesáhnout nejvyšší přípustné roční expoziční dávky, proto jak expozice pacientů, tak i personálu jsou pravidelně monitorovány a vyhodnocovány.
Speleoterapie není zázračná léčebná metoda. Patří mezi specializované klimatoterapie, tak jako přímořská nebo vysokohorská léčba, a efekt léčby je s nimi srovnatelný.
Speleoterapie
- je zvláštní klimatická léčebná metoda, která jako přírodní zdroj využívá klima v jeskyni
- její hlavní, imunomodulační účinek příznivě ovlivňuje jak stavy se sníženou imunitou, tak i alergická onemocnění
- správně aplikovaná speleoterapie zvyšuje odolnost, a to jak v oblasti imunity nespecifické, tak i imunity specifické
- doplňuje komplexní léčbu indikovaných pacientů v dlouhodobém léčebném plánu stanoveném jejich ošetřujícím lékařem; nenahrazuje léčbu medikamenty, avšak svými účinky umožňuje snížení medikamentózní léčby na minimum a v některých případech lze i léky vynechat. Není zázračnou léčebnou metodou, proto nelze očekávat úplné vyléčení astma, jak je někdy mylně interpretováno v médiích, ani nepatří mezi metody alternativní medicíny, jak je jí někdy podsouváno.
Vlastnosti jeskynního mikroklimatu:
- stálá teplota, vlhkost a malé kolísání barometrického tlaku
- čistota ovzduší (prach, pyly a mikroorganismy jsou přítomny jen v nepatrné koncentraci)
- velikost částic aerosolu (0,2 – 0,5 um)
- vysoký obsah lehkých iontů (důležité jsou zvláště záporné ionty, které zlepšují krevní průtok kapilárami, a tím se zlepší prokrvení orgánů, zrychlují pohyb řasinkového epitelu v dýchacích cestách, zvyšují produkci hlenu. Zajišťují čistotu prostředí („samočistící“ schopnost jeskyně)
- nízká koncentrace radonu (různá, nekolísá více než o 1 řád) přímo ovlivňuje imunologické pochody v buňkách
Bezpečí našich klientů i zaměstnanců je pro nás naprosto klíčové a je za všech okolností bezpodmínečně zajištěné.
Prostředí Císařské jeskyně je trvale monitorováno. Výstupní hodnoty všech pravidelných měření naprosto splňují zákonné normy. Bezpečnost v Císařské jeskyni podléhá kontrole Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany, v.v.i. a Obvodního báňského úřadu pro území krajů Jihomoravského a Zlínského.
Kromě pravidelných měření jsou v Císařské jeskyni prováděna i mimořádná měření za účelem vědeckého výzkumu, do něhož se Dětská léčebna v Ostrově u Macochy aktivně zapojuje. Výsledky vědeckého výzkumu slouží k trvalému zvyšování kvality a bezpečnosti speleoterapie.
Léčebný režim
Tuto léčebnou metodu nazýváme sice speleoterapií, ale není to zcela výstižné. Speleoterapie v našem pojetí představuje ucelený komplex léčebných metod.
1. pobyt v jeskyni je pouze jednou součástí. Další stejně významné léčebné faktory jsou:
- obsah Ca a Mg iontů v aerosolu - protizánětlivý efekt na sliznicích dýchacího traktu
- obsah CO2 (do 0,8 %) - zvýšená koncentrace prohlubuje dýchání
- absolutní nepřítomnost alergenů
- ph interiéru jeskyně (5,5) - baktericidní vlastnost
- vysoký obsah lehkých iontů (zvláště záporných; tzv. samočistící schopnost jeskyně)
- velikost částic aerosolu (0,2 - 0,5 u)
- nepřítomnost ozónu
- radioaktivita (různá, nesmí kolísat více než o 1 řád)
2. odborná rehabilitace
- je prováděna jak v jeskyni, tak i v léčebně či v přírodě. Jejím obsahem je hlavně cvičení pro astmatiky spojené s dechovou gymnastikou, která využívá i prvky jógy, míčkování, úpravu vadného držení těla a některé fyzikální metody - nahřívání, napářky, inhalace s drenážemi apod.
3. rekondiční programy
- jsou plněny hlavně v jeskyni a v přírodě, zaměřují se na sportovní rekondici a dovednost, obratnost a vytrvalost. Je prokázáno, že čím lepší má astmatik tělesnou výkonnost, tím má méně potíží (10 % olympijských vítězů jsou astmatici)
4. reedukační programy
- jsou důležité z hlediska správných životních návyků a postojů (správná hygiena, režim oblékání, náhled na vlastní zdravotní stav, vztah ke sportu a pohybu apod.)
5. výchova a psychoterapie
- vztah k přírodě, mezilidské vztahy v kolektivu, vztah ke zdraví, odstraňování úzkosti, nejistoty, agresivity apod.
Výsledkem je potom klimatická léčebná metoda, podobná klasické klimatoterapii, která jako přírodní zdroj využívá přímý vliv expozice jeskynním mikroklimatem.